SON DAKİKA: Yunan medyasının diğer odak noktası! ‘Seçimler…’ « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

SON DAKİKA: Yunan medyasının diğer odak noktası! ‘Seçimler…’

Bu haber 03 Ocak 2023 - 13:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

To Vima’daki ‘Türkiye nasıl ‘Yunan tehditleri’ hikayesine yatırım yapıyor?’ başlıklı analizde, 2022’nin son günlerinde Ankara’dan yükselen ‘Casus Belli’ çıkışının yankıları var. Türkiye-Yunanistan ve Libya üçgenindeki gelişmeleri sıralayan Fotaki Alexandra, konunun düğüm noktasının enerji olduğunun altını çiziyor. Yazara göre, Ankara Doğu Akdeniz ve daha geniş bölgedeki rolünü bırakmayacağını iyice netleştirdi ve çekilmemekte kararlı. Özellikle enerji söz konusu olduğunda.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD’lilerin arabuluculuğunda imzalanan İsrail-Lübnan anlaşmasının Türkiye ve Yunanistan için de bir model olabileceği yönündeki tahminlere yer veren analiz, gelişmelerin başlayacağı yer olarak ise Yunanistan, Libya ve Mısır üçgenini gösterdi.

Güney Kıbrıs’ın altıncı parselde keşfettiği yeni rezerve de atıfta bulunan Fotaki Alexandra, analizini “2023’ün gelişmeler yılı olması bekleniyor” diyerek noktaladı.

CNN Yunanistan, ‘Ege’de F-16 ve insansız hava araçlarıyla yeni ihlal yağmuru’ başlıklı bir habere yer verdi. Televizyon, Türk savaş uçakları ve drone’larının yeni yılın ikinci gününde toplam 50 kez Yunan hava sahasına giriş yaptığını savundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYunanistan hayal gördü! ‘Ankara ateşle oynuyor’Haberi Görüntüle

‘SAVAŞ SENARYOLARI’

Dünyanın ilk insansız hava aracı gemisi TCG Anadolu’yu da sayfasına taşıyan CNN Yunanistan, Ankara’nın yeni gövde gösterisi aracının aslında ABD F-35’leri için dizayn edildiğini ancak savaş uçaklarının iptal edilmesiyle ‘bir batık proje’ haline geldiğini ileri sürdü. Halihazırda TCG Anadolu gibi gemilerden kalkış yapabilen hiçbir savaş uçağı olmadığını savunan televizyon, pahalı geminin bir ‘heliport-helikopter pisti’ olduğunu iddia eti.

class=”medyanet-inline-adv”> Yunanistan'ı aldı bir korku! Türk SİHA'ları fırtına kopardı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYunanistan’ı aldı bir korku! Türk SİHA’ları fırtına kopardıHaberi Görüntüle

Stavros Ioannidis imzalı haberdeki gemiyi eleştiren ifadelerin devamında ise, Yunan ordusundan ismini açıklamayan yetkililerin sözleri aktarıldı. Söz konusu askeri kaynaklara göre Ege Denizi’nin ‘kapalı ortamı’nda TCG Anadolu gibi bir gemi fazlasıyla büyük ve ‘kolay bir hedef’:

“Iskalamak mümkün değil, gemi çok büyük ve savunma yetenekleri kısıtlı.”

‘Savaş senaryoları’ ara başlığını kullanan CNN Yunanistan, Ankara’nın aslında şöhreti dünyayı sarmış silahlı insansız hava araçlarını yerleştireceği gemiyi Girit’in güneyi veya Kıbrıs çevresine konuşlandırıp muhtemel sondaj kulelerine koruma sağlamayı amaçladığını yazdı. “Ancak gelişmeler Ankara’nın rüyasını pratikte iptal etmesine yol açtı” diyen televizyon, Türkiye’nin en büyük savaş gemisinin Yunan ordusu için bir tehdit oluşturmadığını ileri sürdü.

'Aralıksız teyakkuz: Kırmızı kod!' Yunan medyası kendini aştı: NATO gafil avlandı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR’Aralıksız teyakkuz: Kırmızı kod!’ Yunan medyası kendini aştı: NATO gafil avlandıHaberi Görüntüle

ÜÇ MADDE KRİTİK

‘Erdoğan seçimleri kazanacak mı?’ başlığıyla analizlere yer veren Kathimerini gazetesi, 2023 seçimlerinin Türkiye’nin kaderini belirleyeceği yorumunu yaptı. Gazeteye göre, seçimler aynı zamanda gelecek yıllarda Ankara’nın dünyanın geri kalanıyla ilişkilerinin doğasını da şekillendirecek.

class=”medyanet-inline-adv”>

Gazete, Doğu Akdeniz’de karşı karşıya gelen Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın aynı yıl seçime gittiğini hatırlatıp, İsrail’de muhtemel bir Binyamin Netanyahu yönetiminin başarısız olması halinde Tel Aviv’in de listeye eklenebileceğini kaydediyor. Böylece 2023’ün daha da hassas hale geldiğini aktaran Kathimerini, özellikle Ankara ve Atina arasındaki gerilimin birkaç başlıkta artabileceği tahminini yaptı.

Bunlar, Ege Denizi’nin doğusundaki adalara sevk edilen silahların engellenmesi, Ankara’nın Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge ilan etmesi veya benzer adımın müttefiki Trablus yönetimi tarafından atılması, Türkiye’nin Girit veya çevresine sismik araştırma gemisi ya da sondaj kulesi göndermesiyle Libya ile imzaladığı anlaşmayı aktif hale getirmesi, benzer hamlelerin Antalya Kaş’ın hemen karşısında yer alan Meis çevresinde yaşanma ihtimali.

Yunanistan’daki Amerikan Üniversitesi’nden akademisyen Konstantinos Filis, Atina’nın nasıl bir karşılık vereceğinin belirleyici olacağını, Yunanistan’da iki seçim yarışı arasındaki boşluğun en kilit dönem olduğunu yazdı. Akademisyen Filis’e göre, Erdoğan her şeyi seçimi kazanmak için yapacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBaşlıkHaberi Görüntüle

To Vima gazetesi ise, ‘Erdoğan seçim tarihini değiştirmeyi düşünüyor’ başlıklı bir haber yayımladı. Mevcut takvime göre Haziran ayı ortasında gerçekleşmesi gereken tarihte küçük bir değişikliğe gidileceği bilgisini veren gazete, gündeme gelen tarihin ise 18 Haziran olduğunu aktardı.

To Vima da tıpkı Kathimerini gibi Türkiye ve Yunanistan’ın aynı yıl sandığa gideceğini hatırlatıyor. Türkiye’de seçimlerin belki Mayıs ayına bile çekilme ihtimalinden söz eden gazete, Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis’in muhalefet partileriyle temaslarına başladığını, sandıkların Nisan ayında kurulmasının mümkün olduğunu yazdı.

CNN Yunanistan da AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamalarını internet sitesinde ‘Seçim tarihinde bir değişiklik düşünülüyor’ başlığıyla sundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRTahrik turunun son durağı Türkiye sınırı oldu!Haberi Görüntüle

Ege Denizi'nde 'denizaltı avı!' Fransa sahnede

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREge Denizi’nde ‘denizaltı avı!’ Fransa sahnedeHaberi Görüntüle