SON DAKİKA: Memur ve memur emeklisinin zamları belli oldu! İşte son güncel durum « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

SON DAKİKA: Memur ve memur emeklisinin zamları belli oldu! İşte son güncel durum

Bu haber 03 Ocak 2023 - 16:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Enflasyon yıllık yüzde 64,27 olurken aralık ayı enflasyonu ise 1,18 oldu. Beklentilerin altında gerçekleşen bir aralık ayı enflasyonu da gerçekleşti. Yılbaşında toplu sözleşme gereği memur-memur emeklisi ve sözleşmeli personele yapılması gereken zam yüzde 8. Şu an itibarıyla aralık ayındaki yüzde 1,18’lik tüketici fiyat artışıyla birlikte 8 puanın üstünden enflasyon farkı oluştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

İŞTE MEMUR VE EMEKLİNİN KESİNLEŞEN ZAM ORANI

Buna göre, memur ve memur emeklilerinin alacağı zam yüzde 16,48, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 15,40 oldu.

Özellikle son dönemde hükümetten gelen açıklama bir ek zam (refah payı) yapılabileceği, bir ek zammın gündeme gelebileceği yönündeydi. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta da Memur-Sen Yetkili Konfederasyonu olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir görüşme yapmıştı.

ERDOĞAN YENİ ZAM ORANINI DUYURDU: YÜZDE 25

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur ve emekliler için yeni zam oranını açıkladı. Erdoğan, “Enflasyondaki yükselişi dikkate alarak memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış yapmıştık. Ayrıca gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye kadro, ek gösterge gibi pek çok adımla kamu çalışanlarımıza ilave imkanlar sağlamıştık. Açıklanan 2022 enflasyon oranına göre kamu görevlileri ve emeklilerinin ocak ayından itibaren geçerli yılın ilk yarısını kapsayan maaş artış oranı yüzde 16,48 olarak uygulanacaktır. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise bu oran 15,4 olarak ortaya çıkmıştır. Buradan sizlere ve tüm milletime memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum.” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

İŞTE YÜZDE 25 ARTIŞ ORANINA GÖRE YENİ MAAŞLAR

En düşük memur maaşı 9 bin 104 liradan 11 bin 380 liraya yükselmiş olacak.

Araştırma Görevlisinin (7/1) maaşı 15.315 liradan 19 bin 143 liraya yükselecek.

Uzman Doktor (1/4) 18 861 lira ücret alırken yeni zam ile birlikte 23. 576 liraya yükselecek.

Mühendisler (1/4) 16 bin 209 lira ücret alırken 20 bin 261 liraya yükselecek.

Avukat (1/4) 15.492 lira ücret alırken yeni maaşı 19. 365 liraya yükselmiş olacak.

Genel müdür, (1/4) 30.222 lira ücret alırken yeni zamla birlikte bu ücreti 37. 777 liraya yükselmiş olacak

Öğretmen(1/4) 12.281 lira ücret alırken yeni zamla birlikte 15.351 liraya yükselmiş olacak.

Polis memuru (8/1) 13 752 lira ücret alırken yeni zamla birlikte 17.190 liraya yükselmiş olacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

hemşire (Lisans 5/1) 11.832 lira cüret alırken yeni zamla birlikte bu oran 14.790 liraya yükselmiş olacak.

EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

En düşük esnaf emeklisinin maaşı 2022 yılı Temmuz ayında 4196 lira iken yüzde 25 zam ile 5245 seviyesine çıktı.

SSK 2000 öncesi maaşı 4867 liradan yüzde 25 artış ile 6083 liraya ulaştı.

SSK 2000 sonrası emekli maaşı 3500 liradan yeni zamla birlikte 4375 liraya yükseldi.

Bağkur esnafın maaşı 4196 liradan yüzde 25 artış ile 5245 liraya yükseldi.

Bağkur tarım maaşı 3500 liradan 4375 liraya gelmiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREv alacaklar için büyük gün yarın: Kredi faizleri için 3 farklı tahmin!Haberi Görüntüle

ERDOĞAN İŞARETİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kazancını, zenginliğini, çalışanlar başta olmak üzere milletin her kesimine yansıtmakta kararlı olduklarını belirterek, memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla ele alacaklarını ifade etmişti.

 MEMUR-SEN’DEN EK ZAM TALEBİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen’e bağlı 11 sendikanın temsilcileriyle bir araya gelmiş, Bakanlık’taki görüşmede, sendika temsilcileri memur maaşlarına ek zam talep etmişti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kamu görevlilerinin durumunun bir an önce görülmesini ve bu ocakta enflasyon farkıyla beraber yüzdelik zammın yansıyacağı zamla birlikte ek bir zammın yapılmasının zaruret olduğunun altını çizen Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bunu bir kez daha ifade ettik ve temel beklentimizi ortaya koyduk. Bu nasıl yapılabilir konusunda, memurlar için zam yapmanın bir çok seçeneği var. Siz bunu taban aylığa yaparsınız, seyyanen zam yaparsınız, oran olarak yüzdelik zam yaparsınız, bir kısmını oran bir kısmını seyyanen yaparsınız. Onun için kamu görevlilerinin bordrolarında çeşitli kalemler var. Yeterki bu anlamda ek zam yapılması konusundaki karar verilmiş ve çalışanların beklentileri görülmüş olsun.”

“MEMUR İŞİ YAPAN İŞÇİLER MEMUR KADROSU BEKLİYOR”

Tamamı sözleşmeli olan kurumlardaki personelin durumuna ilişkin temel yaklaşımlarını bir kez daha paylaştıklarını aktaran Yalçın, şunları söylemişti:

class=”medyanet-inline-adv”>

“Memur işi yapan işçiler bunlar memur kadrosu bekliyor bu konudaki talebi aktardık. Kadroya geçen personelin emekli aylığı noktasında mağduriyet üretilmemesi hususunda genel yaklaşımımızı iletme imkanı bulduk. Ek gösterge düzenlemesi konusunda da kamuoyuna 5 milyon 300 bin insanı ilgilendiren büyük bir düzenleme yapıldığı için bu konuda memnuniyetimizi ifade etmiş fakat orada şefler, teknikerler başta olmak üzere bu ek gösterge düzenlemesinde adalet ve hakkaniyetin tamamen sağlanması ve birinci dereyece kadar yükselenlerin 3600 ek gösterge alabilmesi emekli olabilmesi konusundaki beklentimizi bir kez daha ifade etme fırsatı bulduk.”

Bakan Nebati'den enflasyon değerlendirmesi: Düşüş trendine girdik

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBakan Nebati’den enflasyon değerlendirmesi: Düşüş trendine girdikHaberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBakan Özer: Özel okul ücretlerinde yeni oranı yarın belirleyeceğizHaberi Görüntüle