Sokağa çıktılar « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

Sokağa çıktılar

Bu haber 06 Mart 2019 - 23:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sokağa çıktılar

Emniyet Müdürlüğü tarafından çarşı ve mahallelerde güvenliğin sağlanması için seçilen, araç durdurma ve silah kullanma eğitimlerini başarıyla geçen 186 bekçi, ilk mesailerine çıktı. Kentin farklı noktalarında güneşin batışından doğuşuna kadar görev yapacak bekçilere ilk gün devriyesinde polisler eşlik etti.

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosuna ataması yapılan 186 Çarşı ve Mahalle bekçisi göreve başladı. Temel eğitimleri ve oryantasyon eğitimlerini tamamlayan bekçiler İl merkezi ve ilçelerde göreve başladı. Çarşı ve mahalle bekçileri, mala ve şahsa karşı işlenen suçların önlenmesine yönelik olarak, yapılan risk analizleri çerçevesinde gece görevi ifa edecek.

Mahallelerde asayişin sağlanması, oluşabilecek suçların önlenmesi ve güvenlik olaylarına anında müdahale edilebilmesi noktasında 20 Ekim 2018’de yapılan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavında başarılı olan adaylardan soruşturması ve meslek içi eğitimi tamamlanan 186 aday, Ocak 2019 itibariyle Balıkesir Valiliğince memur olarak atanmıştı. Aday memur olarak atanan çarşı ve mahalle bekçileri, 14 Ocak-22 Şubat tarihleri arasında çeşitli Polis Eğitim Kurumları’nda çarşı ve mahalle bekçiliği meslek içi eğitimi aldı. Mesleki mevzuat, devriye hizmetleri, insan hakları, halkla ilişkiler-iletişim, polisin davranış biçimleri, etik kurallar, toplumsal olaylar, narkotik çalışmaları, genel prensipler ve görev şekli konularında özel eğitim alan bekçiler, gece mahalle ve işyerlerini yaya devriye olarak takip edip, suç ve suçlu ile mücadele edecek. Özellikle önleyici ve caydırıcı etki yaratacak çarşı ve mahalle bekçileri, sorumluluk alanları olan mahalle, sokak, cadde, işyerlerinin bulunduğu çarşı ve güzergahlarda suçu henüz oluşmadan önlemek için yaya devriye görevi yapacak. Mustafa ATİK