“Mirasınız emin ellerde” « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

“Mirasınız emin ellerde”

Bu haber 19 Temmuz 2019 - 12:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde şehitler kabirleri başında anıldı, Alaca Mescid’de şehitlerin ruhuna mevlid okutuldu dua edildi. Vali Ersin Yazıcı, Şehitlik Defterine; “Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha ant içeriz ki; Türkiye Cumhuriyeti devletimiz sonsuza dek yaşatılacak ve genç kuşaklara da bu değere sahip çıkmaları yönünde her türlü çabayı göstereceğiz” yazdı.

‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ nedeniyle ilk tören Balıkesir Şehitliğinde yapıldı. Vali Ersin Yazıcı, kent protokolü ve şehit aileleri, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla düzenlenen program kapsamında şehitlikte dua ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Şehitlik özel defterinin imzalanması ve şehitlik önünde dua okunmasıyla başlayan programda, Vali Yazıcı ve törene katılanlar duanın ardından şehit mezarlarını tek tek ziyaret ederek, karanfil bıraktı. Yazıcı, evlatlarının mezarı başında dua eden şehit aileleri ile de sohbet ederek, acılarına ortak oldu.

“BİR KEZ DAHA ANT İÇERİZ Kİ”

Vali Yazıcı’nın Şehitlik Özel Defterine yazdığı mesajda şu ifadeler yer aldı: “Aziz şehitlerimiz, vatanımızın bağımsızlığı uğruna, gözünü kırpmadan can veren, siz şehitlerimizi minnet ve şükran ile anmak üzere huzurunuza gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin tarih boyunca gösterdiğiniz üstün cesaret ve kahramanlık tüm dünya milletlerinin takdirini ve saygısını kazanmıştır. Vatan ve millet için yaptığınız fedakarlık, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar ulvi ve emsalsizdir.

15 Temmuz’un yıldönümünde, sizlerin manevi mirasının yılmaz bekçileri olarak, ezelden ebede bağımsızlığımız ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız.

Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha ant içeriz ki; Türkiye Cumhuriyeti devletimiz sonsuza dek yaşatılacak ve genç kuşaklara da bu değere sahip çıkmaları yönünde her türlü çabayı göstereceğiz.

15 Temmuz 2016 tarihinde, milletimizin iradesine ve demokrasimize yapılan, kabul edilemez alçak kalkışma girişimini bir kez daha kınıyorum. Sizleri rahmetle andığımız bu günde huzurunuzda saygı ile eğiliyoruz. Aziz ruhunuz şad olsun.”

“ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE, MİNNETLE YAD EDİYORUZ”

Vali Ersin Yazıcı, kabir ziyaretlerinde günün anlamına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bugün Türkiye Cumhuriyeti demokrasisinde, özgürlüğünde yolunda ilerlemeye devam ediyor. Tabi ki; 15 Temmuzlar keşke olmasaydı, keşke canlarımız yanmasaydı, keşke şehitlerimiz olmasaydı. FETÖ hainleri şunu iyi bilmeli ki; bu ülkenin bir santimetrekare kimseye verilecek, teslim edilecek bir toprağı yoktur. Devletin içine yuvalanmış bu hainlerin ülke yönetimini ele geçirmesine de hiç kimse müsaade etmedi, etmeyecektir. Devletimizin ve milletimizin varlığı ilelebet ayakta kalacaktır. Şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyoruz” dedi.

Ziyaret sırasında Vali Ersin Yazıcı’ya, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Vali Yardımcıları Mehmet Suphi Olcay, Mustafa Çek, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay MYO Komutanı Tuğgeneral Gültekin Yaralı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, İl Emniyet Müdür Vekili Hakan Zorlu, şehit aileleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar eşlik etti.