Kayapınar Barajı tamamlandı « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

Kayapınar Barajı tamamlandı

Bu haber 07 Şubat 2019 - 23:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ’nin insanların en hayati ihtiyacı olan içme suyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insana hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmaktadır. Önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir” diye konuştu.

BİN 390 DEKAR ARAZİ SULANACAK

Balıkesirli çiftçilerinin yüzünü güldürecek ve ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlayacak Balya Kayapınar Barajı’nın tamamlandığının müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Balya Kayapınar Barajında depolanacak suyla bin 390 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak” dedi.

Kayapınar Barajının temelden yüksekliği 30 metre ve 702 bin metreküp su biriktirme kapasitesine sahip olduğunu belirten Aydın, “Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörüyoruz. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkanlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Kayapınar Barajının sulama şebekesi de tamamlamasıyla 2018 fiyatlarıyla ülke ekonomisine yıllık bir milyon 218 bin lira gelir artışı elde edilmesini hedefliyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)