“Hayalinizle tercih yapın” « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

“Hayalinizle tercih yapın”

Bu haber 24 Ocak 2019 - 17:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Ersin Yazıcı, Albay Cafer Tayyar- Nuran Oğuz Anadolu Lisesi’nde öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi. BENGİ projesi kapsamında öğrencilerle kitap okuyan Vali Yazıcı, “Hayalleriniz varsa onlara gidin, onu yapın.  Hayal edin. Gerçek olmazsa da ulaşmak için çalışmaya devam edin” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi kapsamında Albay Cafer Tayyar-Nuran Oğuz Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.

Vali Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Günnü öğrencilerle birlikte kitap okuma saatine katıldı. Öğrencilerle sohbet eden Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

“BİRÇOK BAŞARININ BAŞLANGICINDA HAYALLER VAR”

Vali Yazıcı, öğrencilere birer birer söz hakkı vererek öğrencilerin ne hissettiklerini ve hangi mesleği seçmek istediklerini sordu. Birçok başarının başlangıcında hayaller olduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, “Hayalleriniz varsa onlara gidin, onu yapın. Hayal edin. Gerçek olmazsa da ulaşmak için çalışmaya devam edin” dedi.

“SADECE ÜNİVERSİTEYE GİRMİŞ

OLMAK İÇİN BİR TERCİH YAPMAYIN”

Meslek seçiminin, yaşam biçimini de belirlediğini belirten Yazıcı, “Üniversitede bir bölümü seçmek aynı zamanda gelecekte yapacağınız mesleğe karar vermek demektir. Sadece üniversiteye girmiş olmak için bir tercih yapmayın. Gelecekte çalışmayı planladığınız ve kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz bölümü ve üniversiteyi tercih edin.  Unutmayın, gelecekteki hayatınızla ilgili çok önemli bir karar verme aşamasındasınız. Bu süreçte kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyin. Tercih edeceğiniz bölüm, meslek ve üniversite hakkında iyi bir araştırmayla doğrudan kendiniz bilgi edinin” dedi.

“İNSAN SEVDİĞİ İŞİ YAPTIĞI ZAMAN BAŞARIYA ULAŞIR”

Gelecekte bir mesleği gerçekten başarıyla yapabilmenin yalnızca yüksek puanlı bölümleri bitirmekle mümkün olmayacağının bilinmesini isteyen Vali Yazıcı, “Bölüm tercihi sırasındaki en önemli faktörler ise sizin ilgi ve yönelimlerinizdir. İnsan sevdiği işi yaptığı zaman kuşkusuz başarıya ulaşır. Bu yüzden diğer aile bireylerinin sizleri bazı seçeneklere zorlaması doğru değil. Aileler çocuklarını başkalarıyla karşılaştırmamalı, onların istemedikleri programlara girmeleri için zorlamamalıdır” dedi.

“BAŞKALARININ DOĞRULARI HER ZAMAN SİZİN DOĞRUNUZ OLMAYABİLİR”

Tercihlerde sadece bugünü değil, geleceğin dünyasının da göz önüne alınmasını isteyen Yazıcı, “Başkalarının doğruları her zaman sizin doğrunuz olmayabilir. Gelecek sizin olduğu için tercih de sizin. Kendi ilgi ve yeteneklerinizi mümkün olduğu kadar gerçekçi olarak değerlendirmeye çalışın” tavsiyesinde bulundu.

Vali Ersin Yazıcı ve beraberindekiler öğrencilerle buluşması sonrası, idareci ve öğretmenlerle de bir araya gelerek, BENGİ projesiyle okulun eğitim durumunu değerlendirdi.

“DEĞERLER EĞİTİMİNE ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ”

Bir toplumun geleceği olan gençlere değer vermek gerektiğini söyleyen Yazıcı, “Her bir çocuğumuz bizim için bir değer ve zenginliktir. Eğitim bir birey ve insanı değerli hale taşır, onu bir değer haline getirir. Şu anda çağımızda modern toplumların en çok önem verdiği eğitim, değerler eğitimidir. Değerler eğitimi olmadan diğer eğitimlerin bir kıymeti yoktur. Çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştireceğiz. Eğitim çok önemlidir, ama değerler eğitimi daha önemlidir” dedi. Çiğdem AKBAY