Et, süt ve yumurtada da KDV’yi düşürün « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

Et, süt ve yumurtada da KDV’yi düşürün

Bu haber 13 Şubat 2019 - 11:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Milletvekili Akın:

Et, süt ve yumurtada da KDV’yi düşürün

Kitap ve süreli yayınlarda KDV oranını kaldırmaya hazırlanan hükümete CHP’li Ahmet Akın çağrıda bulundu. Akın, “Et, süt, et ve süt ürünleri ile yumurtada da KDV oranları sıfırlanmalıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kitaplar ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürüleceğini duyurması üzerine et, süt, et ve süt ürünleri ile yumurtada da KDV’nin sıfırlanması gerektiğini söyledi.

Bu ürünlerde KDV’nin düşürülmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdiğini hatırlatan Akın, “Et ve et ürünleri, süt ve ürünleri, yumurta temel hayvansal protein kaynağıdır. Bu ürünlerdeki KDV oranı yüksektir. KDV oranının yüksekliği, üretici ve tüketicilere mağduriyetler yaşatır. Bu ürünlerin lüks tüketim maddeleri olarak değerlendirilmesi son derece yanlış. Dar gelirli vatandaşlarımızın bu ürünleri satın alırken ödedikleri verginin indirilmesi hem üretici hem de tüketiciler açısından yararlı olacak” dedi.

“BU PİLAV DAHA ÇOK SU KALDIRIR”

Akın, üreticinin sırtından maliyet ve vergi yükü kalkmadıkça tanzim satış uygulamasının hüsrana uğramasından endişe ettiklerini ifade etti. “Bu pilav daha çok su kaldırır” diyen Akın, şunları söyledi: “Yıllardır söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Tarım ve hayvancılık politikalarınız yanlış. Ama dinlemediler. Üreticiden tüketiciye satmakla iş bitmiyor. Üreticinin, sebzesini meyvesini ucuza üretebilmesi gerekiyor. Besicinin, süt üreticisinin ucuza yem alıp hayvanını sağlıklı besleyebilmesi gerekiyor. Tohumu, samanı ithal eder hale geldik. Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe son bir yılda yüzde 100’e varan zamlar geldi. Sonuç, olarak bugün gelinen noktada ne hayvancılık yapan kazanıyor ne tarımla uğraşan. Halk için üreten, üreticiye kazandıran Cumhuriyet fabrikalarını tek tek özelleştirdiniz. Ne SEKA’sı kaldı ne şeker fabrikası. Tanzim satış iktidarınızı kurtarmaz.” (Haber Merkezi)