CHP’nin 2 kalesi yıkıldı « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

CHP’nin 2 kalesi yıkıldı

Bu haber 29 Mayıs 2023 - 23:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlanmasının ardından istatistiklerde ortaya çıkıyor. Balya ve Gönen ilçeleri seçimlerde CHP’nin büyük zarar gördüğü 2 nokta oldu. 2 ilçenin yapısı seçim sonuçlariyla incelendiginde ise önümüzdeki yerel seçime CHP’nin eksiyle başladığını gösteriyor.

Balikesir secmeninjndd CHP’ye en büyük darbe Gönen ilçesinden geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın seçim bölgesi olan Gönen’de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oylarını arttırdı.

2018 seçimlerinde %48.71 oy alan Erdoğan, 2023 seçimlerinin ilk turunda 48.83, ikinci turda ise oyunu %51.71’e yükseltti. Ahmet Akın’ın, CHP’nin kazanması durumunda bakan olarak gösterilmesi de memleketinde oy oranının artmasını sağlamadı.

İKİNCİ KALE BALYA’DA YIKILDI

CHP’li Belediye Başkanı olan Balya ilçesinde AK Parti önemli bir atılım gerçekleştirdi. 2018’de oyların %49.63’ünü ala Erdoğanın oyu, seçimin ikinci turunda 52.19’a yükseldi. Önemli bir tarihi olan Balya ilçesinde CHP’nin bu nedenli kan kaybedişi ise yerleşik halkın hizmetlere bakışını gösteriyor.

YEREL SEÇİME DOĞRU

CHP’nin 2 önemli kaybı dikkatleri Ahmet Akın’a çevirdi. Kendi bölgesinde başarı gösteremeyen Akın’ın bu kaybını ise genel seçimler baz alındığında sahil kesmi kapattı. Bandırma ve Edremjt Körfez nüfusunun önemli bir bölümünü yazlıkçılar ve ikinci konut sahileri oluşturuyor.

İBRE TERSE DÖNÜYOR

Sahil kesminde sol oyların kuvvetli ve kemikleşmiş olması ise genel seçimleri etkiliyor. Yerel noktada Körfez bölgelerine önemli yatırımlar yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ise bu açığı kapatmış durumda. CHP’nin bu iki kalesinin yıkılmış olması ise Ahmet Akın’ın beklenen ivmeyi yakalayamadı, rüzgarını koruyamadığını gözler önüne serdi. Kılıçdaroğlu’nun seçimi kaybetmesi durumunda belediye başkanlığına aday olacağı kulislerde konuşulan Akın’ın, sonuçlar sonrasındaki akıbeti merak konusu oldu.