CHP Milletvekili Akın « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

CHP Milletvekili Akın

Bu haber 06 Mart 2019 - 23:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bakan Albayrak’ın verileri yanlış 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, iktidarın istihdam müjdesini sert bir dille eleştirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “2009 yılından bu yana 10 milyon istihdam yarattık” açıklamasının doğru olmadığını iddia etti.

Milletvekili Akın, TÜİK verilerine göre 2009 yılından bu yana istihdam artışının 10 milyon değil 7 milyon olduğunu söyledi.

Akın, “OECD verilerine göre ise 7,6 milyon. Ülkenin en yakıcı sorunu işsizlik. Kim doğru söylüyor? Son 5 yılda her 5 gençten biri işsizdi. Şimdi bu oran giderek artıyor. Biz, Damat Bakan Albayrak’ı Enerji Bakanlığı döneminden tanırız. Ekonomi ehil ellerde değil” dedi.

Akın, Türkiye’nin en önemli sorunun işsizlik olduğunu söyledi. Gerçek işsizlik oranının 2002’de yüzde 16,7 iken 2018’de yüzde 18,1 olduğunu ileri süren Akın, TÜİK verilerine göre neredeyse her 4 gençten birinin işsiz olduğunu bildirdi.

Akın “Ekonomi ehil ellerde değil ki; işsizlik nasıl çözülsün. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 İstihdam Seferberliği Toplantısı’nda 2019 yılında 2.5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz diye müjde veriyor. Kim inanır size Sayın Bakan diye soruyorum. Her müjde vatandaşa zulüm olarak dönüyor. Vatandaş hüsrana uğruyor. Damat Bakana inanmıyoruz. Çünkü ne diyor; 2009 yılında bu yana yaklaşık 10 milyon yeni istihdam oluşturuldu diyor. 10’uncu Yıl Marşı’ndan esinlenerek 10 yılda 10 milyon istihdam yarattık demeye çalışıyor. Bir kere, Damat Bakan Albayrak’ın 10 milyon diye söylediği veri doğru değil. TÜİK verilerini incelerseniz, 7 milyon olduğunu görürsünüz. OECD verilerini incelerseniz 7,6 milyon olduğunu görürsünüz. Damat Bakan Albayrak’ı Enerji Bakanlığı yaptığı dönemden tanırız. Enerji ehil ellerde değildi. Şimdi Maliye de Hazine de, ekonomi de ehil ellerde değil. O yüzden, istihdam müjdesi veriyoruz gibi vaatlerle vatandaşın karşısına çıkmasınlar” dedi. (Haber Merkezi)