CHP Milletvekili Akın, Bakan Albayrak’a sordu: « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

CHP Milletvekili Akın, Bakan Albayrak’a sordu:

Bu haber 06 Mart 2019 - 23:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Akaryakıt ve taşıttan ne kadar tasarruf ettiniz?

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, kamunun taşıt ve akaryakıt tasarrufunu sordu. İktidarın yerli ve milli elektrikli taşıt üretilmesini teşvik etmesi gerektiğini belirten Akın, “İktidar, vaatlerini gerçekleştirmeye bir yerden başlamalı. Hem tasarruf hem çevre ve insan sağlığı hem de yerli ve milli olmak için önemli adımlar atılmalı” dedi.

Türkiye’nin sera gazı emisyonlarının on yıl içerisinde çok fazla artış gösterdiğinin OECD raporlarında vurgulandığını belirten CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde,  Berat Albayrak’ın önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığını hatırlatan Akın  “Görevinizdeki tecrübelerinizden de yararlanabileceğinizi düşündüğümüzde, OECD Çevresel Performans İncelemeleri: Türkiye (2019) raporunda yayımlanan bilgiler ışığında, belirtilen uyarıları Maliye ve Hazine Bakanlığı politikalarınız çerçevesinde dikkate almanız gerekliliği hasıl olmuştur” dedi. CHP’li Akın, Bakan Berat Albayrak’ın şu soruları yanıtlamasını istedi “ Sera Gazı emisyonlarını ve havayı kirleten maddeleri azaltma anlamında elektrikli ve hibrit taşıtların teşviki için bu tür taşıtların vergilerinin düşürülmesi için çalışma yapacak mısınız? “Milli elektrikli taşıt” üretilmesi için teşvik ve benzeri çalışmalarınız olacak mı?  Kamu araçlarında “tasarruf hamlesi” için yayımladığınız genelgeden sonra kaç benzinli araç, kaç dizel araç ve kaç elektrikli-hibrit araç kamu aracı olarak satın alındı ya da kiralandı? Genelgeniz sonrası kamu taşıtlarından kaç lira tasarruf sağlandı ? Bu genelge yayımlandıktan sonra kamu kurum ve kuruluşlarının akaryakıt harcamalarından kaç lira tasarruf elde edildi? Ne kadar benzin ne kadar mazot tasarrufu yapıldı? Benzin ve motorine son 40 günde 66 kuruş zam geldiği düşünülürse, kamu kurum ve kuruluşlarında elektrikli ya da hibrit taşıtların kullanılması için çalışmanız olacak mı? (Haber Merkezi)