Balıkesir, Yemen’i unutmadı « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

Balıkesir, Yemen’i unutmadı

Bu haber 07 Şubat 2019 - 23:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

– Yemen kampanyası

Ak Parti İl teşkilatı, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte dün Cuma Namazının ardından Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda Yemen’deki Müslümanlar için yardım kampanyası başlattı. Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sağlam, “Balıkesir Yemen’i unutmadı diyoruz. Balıkesir halkı olarak gönlümüzde ve dualarımızda olan Yemen halkının yanında olacak karınca kararınca elimizden gelen her türlü bağışı yapacağız” dedi.

Ak Parti, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Yemen için yardım kampanyası başlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Ak Parti Milletvekili Yavuz Subaşı, Ak Parti Altıeylül İlçe Başkanı Ayhan Atahan’ın da katıldığı yardım kampanyasında konuşan İl Başkanı Ahmet Sağlam, “Yemen’de yıllardan bu yana süre gelen iç savaş nedeni ile bilhassa son yıllarda yaşanan silahlı çatışmalar Müslüman halkın açlık, hastalık, yoksulluk ile burun buruna gelmesine yol açmıştır. Ülkede bu çatışmalar sebebiyle altyapı sistemleri, okullar, hastaneler ve binalar büyük ölçüde yıkılmış, sağlık alt yapısı çökmüş, salgın hastalıklar ve kolera başlamıştır. Bu vahim durum karşısında 2.5 milyon insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmış, 28 milyonluk ülkenin 22 milyon insanı hastalık, açlık ve yoksulluk içinde yaşamaya mahkum edilmiş, 50 bin Müslüman kardeşimiz hayatını kaybetmiştir” dedi.

“HER 10 DAKİKADA YEMENLİ

BİR ÇOCUK ÖLÜYOR”

Yemen’de 5 milyon çocuğun temiz suya ulaşamadığını, yeterli beslenemediğini ve salgın hastalıklarla boğuştuğunu kaydeden İl Başkanı Sağlam, “İlaç ve tıbbi malzeme bulunamaması nedeniyle tedavi olamamakta, adeta ölümü beklemektedir. Bu yaşamı imkansız kılan şartlar neticesinde her 10 dakikada bir çocuk hayatını kaybetmekte. Birkaç yardım kuruluşu dışında tüm dünya Yemen’in yardım çığlıklarına kulaklarını tıkamış durumda. Bu noktada devlet ve millet olarak mazlumların yanında olmayı her daim şiar edindiğimiz gibi Yemenli kardeşlerimizi bu zor zamanlarında yalnız bırakmıyor ‘Balıkesir Yemen’i unutmadı’ diyoruz. Balıkesir halkı olarak gönlümüzde ve dualarımızda olan Yemen halkının yanında olacak karınca kararınca elimizden gelen her türlü bağışı yapacağız” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ