Araç Muayene Sorgulama 2023: Araç Muayene Ücreti, Randevusu ve Gerekli Evraklar Nelerdir? « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

Araç Muayene Sorgulama 2023: Araç Muayene Ücreti, Randevusu ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bu haber 03 Ocak 2023 - 13:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Araç muayenesi belirli periyotlarla her araca yaptırılması gereken bir işlemdir. TÜVTÜRK aracılığıyla yapılan araç muayene işlemi için öncelikle randevu alınması gerekir. Araç muayene işlemi araçların cinsine göre farklılık gösterir. Araç muayenesi ticari araçlar için 1 yıl, diğer araçlar için 2 yıl geçerlidir. TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından her yıl araç muayene ücreti belirlenir. Araç muayene zamanın geciktirilmesi veya yaptırılmaması halinde belirli miktarda ceza kesilir. Araç muayene zamanının hangi gün, ay ve yıl olduğu araç tescil belgesinin arka sayfasında yazmaktadır.

class=”medyanet-inline-adv”>

Araç Muayene Ücreti 2023

Araç muayene ücreti 1 Ocak 2023 tarihinde TÜVTÜRK tarafından açıklanmıştır. Buna göre 2023 yılında araç muayene ücretleri şu şekildedir:

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 575,84 TLOtomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 1.130,44 TLOtobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 1.528,10 TL

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama

E-Devlet üzerinden araç muayene sorgulama

Öncelikle E-devlet Muayene Durum Sorgulama adresine tıklayın.Kimlik doğrulama işlemi yapmadıysanız öncelikle T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifrenizi girinKimlik doğrulama işleminin ardından yeniden sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.Karşınıza gelen sayfada Araç Plaka No ve Araç Muayene Rapor Numarası girilmesi gerekir.Bu bilgileri girip sorgula butonuna bastığınızda detaylara ulaşabilirsiniz.

TÜVTÜRK üzerinden araç muayene sorgulama

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama sayfasına gidinKarşınıza gelen sayfada Araç Plaka No ve Araç Muayene Rapor Numarası girilmesi gerekir.Bu bilgileri girip sorgula butonuna bastığınızda detaylara ulaşabilirsiniz.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

TÜVTÜRK’ün internet adresinde yer alan Ücretsiz Randevu bölümüne tıklayın.Karşınıza gelen ekrana Plaka No, Ruhsat Seri No ve randevu alınacak şehir bilgisini girin ve istasyonların yoğunluğuna göre randevunuzu alın.Ardından TÜVTÜRK’ten almak istediğiniz hizmet türünü seçin.Karşınıza randevu için tarih ve istasyon seçim ekranları gelecektir. İstasyonların yoğunluğuna göre istediğiniz tarih ve istasyonu seçinArdından tarih ve istasyona uygun olarak randevu saatinizi seçmeniz istenecek.Son adımda ise randevunuzu onaylın

Web sitesinin yanı sıra haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren araç muayene randevu telefonu, 0 850 222 8888 arayıcılığıyla çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

– Aracın ruhsatı muayene öncesinde hazırlanması gerekir. Satış ve devirlerde Tescil belgesi noter tarafından alındığı için yenisi düzenlenene kadar Araç tesciline İlişkin Geçici Belge muayene sırasında mutlaka olmalıdır.

class=”medyanet-inline-adv”>

– Muayene tarihinden önce trafik sigorta tarihi mutlaka kontrol edilmelidir. Trafik sigortası tüm araçlar için zorunlu bir belge olmaktadır.

– Eğer muayeneye getirilen araç size ait değil ise mutlaka TC kimlik numarasını gösteren nüfuz cüzdanı ehliyet ve pasaportunuzu yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

– LPG/CNG araçları için yakıt sistemi montaj belgesi ile gelinmesi gerekmektedir. Bu araçlar için muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan etiketteki bilgilerin okunacak şekilde gelinmesi gerekir.

Açıklanan bu belgelerin araç muayenesinden önce mutlaka hazırlanması gerekli bilgilerin kontrol edilmesi ve daha sonra randevu tarihinin belirlenmesi gerekmektedir. Araçların sınıflarına göre belirlenen zaman aralıklarında mutlaka muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREgzoz Muayene Ücreti 2023: Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı Ne Kadar Oldu?Haberi Görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRAraç KM Sorgulama: İnternetten ve SMS ile Plakadan Araç Km Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?Haberi Görüntüle