Aç konuş ‘katla’ kapat!

Katlanabilir telefon trendi geliyor. Sektörün büyük üreticilerinden küçüklere kadar herkes bu yönde çalışmalarını sürdürüyor.

Samsung’dan startup Royole’ye kadar herkes bükülebilir, esnek ve katlanabilir telefonlar üzerinde çalışıyor. Ancak şu anda sadece tek katlanabilir telefon satın alınabilir durumda. Diğerlerinin de bu yıl tanıtılması bekleniyor. Katlanabilir telefonların tablet gibi açıldığı ve hala cebe sığacak formatta olduğu görülüyor. Google da katlanabilir tasarıma destek vereceğini açıkladı. Bununla daha fazla firmanın bu trende katılmasını bekleyebiliriz. Şu anda sadece Flexpai adlı telefon satışta. Bazı firmaların tasarımları sızdırılırken, bazıları planlarını açıkladı, bir kısmı da bu konuda patent aldığını duyurdu. Katlanabilir telefon furyasına göz attık.

Tek telefon satışta

– Şu anda satışta olan Royole Flexpai. ABD Kaliforniya’da bir startup olan Royole tarafından geliştirildi. Ekim ayında ise duyuruldu. Telefon plastik 7.8 inç’lik amoled ekrana sahip ve satışta. 6 GB’lık Ram ve 128 GB’lik dahili depolama alanına sahip modeli için 1.318 dolar ödemeniz gerekiyor. 8 GB ve 256 GB’lik versiyonu ise 1.469 dolarlık fiyata sahip. Flexpai dışındaki ekranla bir kitap gibi kapanabiliyor. Google’ın Android 9.0’dan sonraki versiyonu Water denilen işletim sistemini kullanıyor. Ekranın pek çok farklı yönelme ve görüntüleme seçeneği de var.

– Samsung’un katlanabilir telefonları Galaxy E ve Galaxy F’nin ise mart ayında gelmesi bekleniyor. Bu iki ürün hakkında ise pek çok söylenti var. Firma, kasım ayındaki geliştiriciler konferansında Galaxy X’in prototipini belli belirsiz bir bakışla sundu. Çok fazla detay verilmedi ancak telefonun 4.5 inç’lik ekranı açıldığında 7.3 inç oluyor. Samsung’un yeni One UI arayüzünü kullanacak. Firmanın geliştirdiği Infinity Flex denilen yeni bir görüntüsü olacak. Çok ince ve katlanabilir Infinity Flex ekran kırılmadan yüzlerce binlerce kez kullanılabilecek.

– Huawei de Çin Şangay’daki Mobil Dünya Kongresi’nde, ilk 5G ve katlanır ekranlı telefonunu duyurdu. Şubat ayındaki İspanya Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde düzenlenen basın toplantısında ise telefon lanse edilecek. 2019 yılı sonunda piyasada olacak bu telefon, Huawei’nin Kirin 980 işlemcisini kullanacak ve yeni 5G uyumlu Balong 5000 modemi olacak.

ÇİNLİ, AMERİKALI HERKES PEŞİNDE

– Çinli dev Xiaomi ise, ülkedeki sosyal medya platformu Weibo’da yeni katlanır ekranlı telefonunu tanıttı. Xiaomi Dual Flex ve Mix Flex. Diğer telefonların özelliklerinin aksine bu telefonun orta yerinde sadece bir tane katlanma yeri var. Xiaomi’nin telefonu katlanınca üçe bölünüyor, her iki tarafı aşağıya doğru katlanıyor. Xiaomi’nin Kurucusu ve Başkanı Bin Lin, bu cihazın pratik ve güzel olduğunu belirterek, tablet ve cep telefonu deneyimini çok güzel bir şekilde birleştirdiğini söyledi. Çok fazla özellik ve fiyat bilgisi ise paylaşılmadı.

– LG’nin bu konuda çalışmaları ise 2014 yılına gidiyor. Firma bükülebilir ekranlı G Flex’i lanse etmişti. Daha yakın tarihli CES 2019’da ise, katlanabilir televizyon modelini tanıttı ve bu yılın sonunda piyasada olacağını duyurdu. LG’nin esnek telefon çalışmaları üzerinde olduğu biliniyor ancak telefonun neye benzeyeceği, fiyatı ve diğer özellikleri bilinmiyor. LG, şubat ayındaki Mobil Dünya Kongresi’nde iki ekranlı bir telefon lanse edeceğini ancak bunun katlanır ekrana sahip olmayacağını duyurdu.

Patent başvuruları var

– Apple’ın da bu konuda patent başvurusunda bulunduğu konuşuluyor. Kasım 2017’de şirket katlanabilir ekran ve gövdeye sahip başka bir telefon patenti başvurusunda bulundu. Firmanın 2016 ve 2014 yılında farklı fleksibil ekranlı başvuruları vardı. Yeni başvuruya göre cihaz, ikiye katlanmasına neden olan esnek bir parçaya sahip. Ancak Apple, bu konuda sessizliğini sürdürüyor. Henüz kamuoyuna ürünle ilgili bir bilgi sızdırılmadı.

– Çinli üretici Lenovo ise katlanabilir telefon patenti başvurusunda bulundu. Tanıttığı CPlus modeli hem bükülebiliyor hem de bileğinizin çevresine sarılabiliyor. Henüz konsept telefon aşamasında olsa da Lenovo, gerçek katlanabilir telefonları kitlelere ulaştırmak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Geçen temmuz ayında katlanabilir konfigürasyona sahip taşınabilir bilgi cihazıyla ilgili patent başvurusunda bulunmuştu.

Yayım tarihi
EKONOMİ olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir