136 deve şampiyonluk için yarıştı « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

136 deve şampiyonluk için yarıştı

Bu haber 13 Şubat 2019 - 12:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geleneksel Edremit Deve Güreşi yapıldı. Güre Mahallesi’ndeki Deve Güreşi arenasında 136 deve birinci olmak için mücadele etti.

Edremit Belediyesi ve Edremit Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen ‘Geleneksel Edremit Deve Güreşleri’ Kavlaklar Mahallesi altındaki Güre Deve Güreşi Arenası’nda yapıldı.

Ege Bölgesi başta olmak üzere Marmara ve Akdeniz’den şampiyon develerin de aralarında bulunduğu toplam 136 devenin mücadele ettiği güreşler ilgi ile izlendi. Güreşlerde güreşen develeri ayırmaya çalışan urgancılar zor anlar yaşadı. Bazı  develerin dört ayağı yukarı gelirken, bazıları da çareyi kaçmakta buldu.

Edremit Deveciler Derneği Kupasını ‘Yağız Efe’ isimli deve, Edremit Belediye Başkanlığı Kupasını ‘Karagözoğlu’ ve ‘Suat Bey’ isimli develer, Edremit Kaymakamlık Kupası’nı ise ‘Kılınçbey’ isimli deve kazandı. Kupaları Kaymakam Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka ve Edremit Deveciler Derneği Başkanı Ali Çakır tarafından verildi.

Tüm katılımcıların ücretsiz izlediği deve güreşleri akşam saatlerine kadar devam etti. İzleyiciler güreşleri kamyon ve traktörler üzerinde mangal yaparak piknik havasında izledi. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, seyircilere Türk bayrakları dağıttı. Başkan Saka, güreş alanını dolaşarak katılımcıları çiçekler vererek selamladı. Ardından Başkan Saka, deveciler ile birlikte barışın simgesi beyaz güvercinleri gökyüzüne bıraktı. (Haber Merkezi)