Ticaret Bakanı Pekcan, esnaf ve sanayicilerle buluştu « zafergazetesi.net

SON DAKİKA

Ticaret Bakanı Pekcan, esnaf ve sanayicilerle buluştu

Bu haber 06 Mart 2019 - 23:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hedef yüksek gelirli ülkeler ligi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Balıkesir’de esnaf ve sanayicilerle bir araya geldi. Türkiye’nin ihracat rakamlarını arttırmak istediklerine dikkat çeken Bakan Pekcan, “Önümüzdeki 10 yılda hedefimiz orta gelir düzeyinden, yüksek gelir düzeyindeki ülkeler ligine yükselmek. Bunun da yolu daha fazla ihracat, daha fazla katma değerli ihracattan geçiyor” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Balıkesir’de esnaf ve sanayicilerle yaptığı toplantılar öncesinde Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti. Vali Yazıcı, Balıkesir olarak Türkiye’yi doyuran ve besleyen il olduklarını söyledi. Bakan Pekcan da; “Balıkesir Türkiye’yi doyuran il olmanın yanında sanayi ve üretim kenti de olacak. Balıkesir’de ilk olarak esnaf ve sanatkarlarla daha sonra da sanayicilerle buluşacağız. Odalar ve borsa yetkilileri ile bir araya geleceğiz. Onların sorunlarını dinleyeceğiz. Bakanlık mensuplarımız iki gündür Balıkesir’de esnaf ve sanayicilerin ziyaret ediyor, taleplerini dinliyor. İş dünyası bize artık Ankara’ya gitmemize gerek yok diyor. Artık bakanlık yetkilileri bizim ayağımıza geliyor diyorlar. Bu uygulamayı başlattık. Çok da başarılı sonuçlar alıyoruz” dedi.
Bakan Pekcan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nu da ziyaret etti. Kafaoğlu, Bakan Pekcan’a büyükşehirin çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

“FIRSATÇILARI DENTLİYORUZ”

Gala Kültür ve Yaşam Merkezi’nde Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından düzenlenen ‘Esnafla Buluşma’ toplantısına katılan Bakan Pekcan esnaf ve sanatkarlara seslendi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in de katıldığı toplantıda konuşan Pekcan, “Hedefimiz ihracatı arttırmak. Ahilik kültüründe bu kültüre, düstura uymayanların pabuçlarını dama atarlarmış.  Biz de Cumhurbaşkanımızdan aldığımız talimatlar doğrultusunda dürüst ticaret yapmayan, fırsatçılık yapanları denetliyor ve bu konuda önlem alıyoruz. Esnaf ve sanatkar arkadaşlarıma tekrar teşekkür etmek isterim. Onlar bütün bu denetimler süresince bizlerin yanında oldular. Önümüzdeki 10 yılda hedefimiz orta gelir düzeyinden, yüksek gelir düzeyindeki ülkeler ligine yükselmek. Bunun da yolu daha fazla ihracat, daha fazla katma değerli ihracattan geçiyor. Biz bakanlık olarak hem iç, hem dış ticaret, hem de gümrüklerde el birliği ile çok hızlı karar alabiliyor ve uygulayabiliyoruz. Yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber bunun çok faydalı etkilerini de gördük. Cumhurbaşkanımız her zaman esnaf ve sanatkarın yanında olmuş, onların destekçisi olmuştur. Esnaf ve sanatkarımıza faizsiz kredi verilmiştir. 11 bin liraya kadar olan gelirler vergiden muaf tutulmuştur. Vergilerini düzenli ödeyenlerin vergileri ve SSK primleri 5 puan indirilmiştir. Taşınmaz rehin yanında taşınma rehinini de biz getirdik” dedi.

Balıkesir 4. Bölge Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Erol Ayvaz, göreve gelir gelmez esnaf sanatkarın gecikme faizlerini yüzde 43’den yüzde 20’ye indiren Bakan Pekcan’a teşekkür etti. Balıkesir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem de bir mahalleye 4-5 süper marketin girmesinin fiyatları yükseltip, esnafı olumsuz etkilediğini belirterek bu oluşumlara izin verilmemesini istedi.   Erdem, Bakan Pekcan’a çiçek ve plaket vererek teşekkür etti.

SANAYİCİLERLE BÖLGE TOPLANTISINDA BULUŞTU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Balıkesir Sanayi Odası’nda düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Vali Ersin Yazıcı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula da katıldı.

FARUK KULA: İZİNLERİ ALINAN GÜMRÜĞÜN

AÇILMAMASI İHRACATI ZORLAŞTIRIYOR

Toplantının açılışında konuşan Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, “Balıkesir’in yapısal sorunlarının yanı sıra genişleme ve büyümde ile ilgili de bazı sorunlarımız bulunuyor. Biz hükümetimizin istihdam seferberliği ile ilgili başlattığı ‘Burada İş Var’ politikasını olumlu karşıladık. Bu desteklerin devam etmesi olumlu olacak. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi büyümekte ancak şu anda çeşitli müsaadeleri alınmış olmasına rağmen Gümrük Müdürlüğü maalesef Balıkesir’de bulunmamakta. Balıkesir’de ihracat yapan firmalar Bandırma, İzmir, İstanbul’dan ihracat yaparak bir nevi zorlaştırılmakta. Biz iş alemi olarak bunun bir an önce açılmasını istiyoruz. Ağustos’tan bu yan iş alemi bir takım sıkıntılar içinde. En büyük sıkıntı finansal erişimin sağlanmasıdır.  Yükse faizlerle iş insanları büyük tara aldı, 5 ayda hükümetin aldığı tedbirlerle ve devlet bankaların katkılarıyla faizlerin indirilmesine teşekkür ediyoruz” dedi.

RAHMİ KULA: İHRACATTA HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, sanayici buluşmasında Bakan Pekcan’dan Bandırma Limanı’na Serbest Bölge kurulmasını istedi.

Kula, “Balıkesir, Türkiye’yi doyuran il olmanın yanında hayvancılık, turizm ve yenilenebilir enerji alanlarında değerlendirilmeye sahip önemli bir il. İhracat ülkemizin olduğu bizlerin de son dönemde en fazla önem verdiği konuların başında gelmektedir. 2017’de 536 milyon dolar olan ihracatımız yüzde 13.5 artışla 2018’de 608 milyon dolar olmuştur. 2017 yılında 410 milyon dolar olan ithalatımız 1.6 artışla 2018 yılında 416 milyon dolar olduğunu görüyoruz. 2018 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranına baktığımızda 192  milyon dolar ihracat fazlası verdiğimizi görüyoruz. Önümüzdeki dönemde ilk etapta ihracatımızı bir milyar doların üzerine çıkartmak istiyoruz. Sizden beklentimiz Bandırma Limanı’nda Serbest Bölge kurulması” dedi.

EĞİNLİOĞLU : 20 BİN İSTİHDAM İÇİN DEVLET DESTEĞİ İSTİYORUZ

Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu da, Balıkesir’i sanayileşmekte öncü olan iller arasında olması gerektiğini söyledi. Eğinlioğlu, “İstidam ile ilgili ciddi hedefler konuluyor. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bizim Organize Sanayi Bölgemiz 1.5 katı büyüme çalışmaları devam ediyor. 20 bin kişilik istihdam olacağını söyledi Cumhurbaşkanımız, bizim bu 20 bin kişilik istihdam alanını yaratıp, fabrika çarklarını döndürebilmemiz için genişleme alanındaki finans açığını devlet kaynakları ile yapmamız lazım” dedi.

“ÜST LİGE ÇIKMAK İÇİN HEDEF KATMA DEĞERİ YÜKSEK İHRACAT”

Bakan Pekcan, Türkiye’nin ilk 10 yıldaki hedefinin yüksek gelir düzeyindeki ülkeler ligine girmek olduğunu söyledi. Bunu başarabilmenin yolunun daha fazla ihracat ve daha fazla katma değeri yüksek ürünler pazarlamak olduğunu belirten Pekcan, “Bunu da sizlerle beraber gerçekleştireceğiz. Rekabetçi olduğumuz alanlarda daha fazla tasarıma, farklılaşmaya ve teknolojiye ağırlık vererek daha fazla rekabetçi olacağız” dedi.

“STRATEJİ VE YOL HARİTAMIZI HAZIRLADIK”

Türkiye’nin bugüne kadar girmediği pazarlarla ilgili çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Bakan Pekcan, “Bugüne kadar ihraç etmediğimiz ürünlerle ilgili yeni bir strateji ve yol haritalarımızı hazırladık. Bu planlarımızı da projelerimizi de 2019’dan itibaren devreye alacağız. Yeni ülkelerde, yeni pazarlarda yeni ürünlerimizle yolumuza hep beraber, sizlerle beraber devam edeceğiz. İhracatı arttırmak için DEİK Başkanımızda altını çizdi, bence DEİK’e üye olması lazım firmalarımızın. DEİK’e üye olmak dahi DEİK’in etkinliklerinden güncel olarak haberdar olmak, hangi ülkeyle, hangi ülkenin bakanıyla ya da ticaret odasıyla ne gibi istişareler yapılıyor öğrenilebilir” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ